Svi se volimo igrati – bili djeca, mladi ili odrasli. No, jeste li znali da razvoj igre izravno utječe na razvoj djetetovih govornih i jezičnih sposobnosti?
Situacija igre pruža djetetu prve prilike za komunikaciju. Kroz igru dijete može usvojiti mnoštvo novih riječi, novih jezičnih struktura i načina njihova korištenja, ali i upotrebljavati vlastite geste, glasove ili riječi u sigurnoj i ugodnoj okolini. Sve to kroz igru!
S obzirom na važnost igre u razvoju jezično-govornih sposobnosti, evo nekoliko savjeta o tome kako izabrati igračke i stvoriti bogatu okolinu za igru koja će pomoći vašem djetetu u razvoju govora i jezika.
IZBOR IGRAČAKA
1. Pokušajte izabrati igračke koje dopuštaju i realističnu, ali i maštovitu igru, kako biste omogućili djetetu sudjelovanje i razvoj u funkcionalnoj, kao i u simboličkoj, igri “pretvaranja” (npr. hranjenje lutke ili medvjedića).
2. Igračke trebaju biti lagane za držanje, nošenje i manipuliranje, naročito za djecu koja imaju motoričke teškoće. Sposobnost manipuliranja predmetima usko je vezana uz rani komunikacijski razvoj.
1. Igra bi uvijek trebala biti zabava, a ne obaveza. Dopustite djetetu da vodi igru. To znači, dopustite djetetu da sudjeluje u svim aktivnostima, na način koji samo izabere. Djeca bolje usmjeravaju pozornost na ono što sama izaberu i što ih zanima, nego na ono što nas zanima.
2. Igra treba biti pozitivna i bez pritiska. Pokušajte izbjegavati postavljanje pitanja tijekom igre, a umjesto toga govoriti što se tijekom igre događa. Opisujte što vidite, čujete, osjećate. To će smanjiti pritisak i stvoriti okolinu ugodnu za komunikaciju.